web analytics

Frugal Menu Plan Monday {1.15.18}

IMG_6690

Sunday: Hearty Vegetable Soup ~ $5.62

soup1a

Monday: Grilled Ham & Cheese Sandwiches ~ $2.58

Tuesday: Chicken Parmesan Pasta Bake ~ $5.84

IMG_3902

Wednesday: Scrambled Eggs & Fried Rice ~ $1.89

Thursday: Crockpot Cheesy Chicken & Rice ~ $5.19

CCR2a

Friday: Homemade Pizzas & Side Salad ~ $6.87

Saturday: Sausage McMuffin Casserole ~ $4.62

Weekly Total ~ $32.61

Notes: On nights when I serve something like Grilled Ham and Cheese Sandwiches I do serve a side. This week I’m serving sweet potato fries because I was given several bags by a friend so the cost to me was nothing. 

postsig1a



Frugal Menu Plan Monday {1.8.18}

IMG_6690

I am on a mission this year to cut our grocery and household expenses. The amount of money I spend on both is out of control. I’ve spent a lot of time gathering recipes that my family will eat and adapting them to be budget friendly. Just for reference- I’m feeding 2 adults, 2 teen boys, a teen girl, a 10 year old boy and a 7 year old girl. I like to try to have enough leftovers for my husband to take for lunch the next day also. So I’m trying to get at least 8 servings out of each dinner. And I’m attempting to spend no more than $34 per week on 7 dinners. I cook every night of the week and we do not eat out. That’s one thing that we have cut out for 2018. 

Sunday: Crockpot Chicken Pot Pie Soup ~ $4.89 

CPPS1

Monday: Cajun Chicken Alfredo Pasta ~ $5.55

IMG_9356

Tuesday: Scrambled eggs & fried rice ~ $1.89

Wednesday: Crockpot Chicken & Stuffing ~ $5.38

CCS1a

Thursday ~ Grilled Ham & Cheese Sandwiches ~ $2.58

Friday ~ Homemade Pizzas & Side Salad ~ $6.87

Saturday ~ Biscuits & Sausage Gravy ~ $5.68

Weekly total ~ $32.84

Notes:

I shop once a month at Sam’s Club. I buy 10lb packs of frozen Tyson’s boneless chicken breasts. They are pretty big so most recipes only need 1 or sometimes 2 chicken breasts. I get 9-11 meals out of one bag! I also buy all our household products at Sam’s- laundry detergent, fabric softener, dishwasher pods, paper products, toiletries…I don’t buy snacks there with the exception of Goldfish and fruit snacks. I buy lunch meats, cheeses, and some other things. We typically spend $250-300. 

I do a Walmart grocery pick up once a week. I’ve found that I spend far less money when I don’t set foot in the store. I get milk, eggs, drink enhancer drops, pasta, some canned goods, bread, and ground beef weekly. I try to keep my weekly Walmart to around $30-35. 

I do a weekly trip to ALDI too. I get all produce, fruit, snacks, breakfast foods, pasta sauces and some frozen stuff. I typically spend around $45-50 per week. 

postsig1a



Large Family Weekly Meal Plan {Week 5}

Meal Plan1

Week 5 Meal Plan:

Saturday- Aldi’s Take ‘n Bake pizzas; side salad

Sunday- Crockpot Bacon Cheeseburger Soup

BCS2a

Monday- Cajun Chicken Alfredo Pasta; Texas Toast

CCFA3

Tuesday- Scrambled eggs & fried rice

Wednesday- Chicken Parmesan Bake

IMG_3902

Thursday- Tater Tot Breakfast Casserole

Friday- Find Your Own Dinner

Grocery Lists:

Aldi-

2 take ‘n bake pizzas- $4.99 each
1 bag Caesar salad- $1.49
1 pkg pre-cooked bacon- $2.46
1 box chicken broth- $1.19
1 pkg velveeta- $1.65 (half saved for second meal)
2 jars Alfredo sauce- $1.69 each
1 box Texas Toast- $1.59
2 jars spaghetti sauce- $0.99 each
1 pkg shredded mozzarella cheese- $1.89
1 pkg shredded cheddar cheese- $1.89

$27.50

Walmart-

2 cans diced potatoes- $0.50 each
2 boxes pasta noodles- $1.00 each
1 pkg shredded parmesan cheese- $1.98
1 container Italian breadcrumbs- $1.09
1 lb breakfast sausage- $1.98
1 bag frozen tater tots- $1.68

$9.73

Notes:

*I buy two 10lb bags of frozen chicken breasts at Sam’s Club. The cost per dinner works out to be $1.67. 

*I buy rice in bulk from Sam’s Club once a month. The cost per dinner works out to be $0.45.

*I buy ground beef in bulk from Sam’s Club once a month, divide into specific meals & freeze it. 

*I don’t include the cost of staples that I keep on hand such as oil, spices, milk, soy sauce, etc.

*There are quite a few items I buy at Sam’s Club that will be used all month long- like sour cream and shredded cheese- so I don’t include them in my cost per meal breakdown but I do include them in my overall budget. 

Sam’s Club Monthly Purchases for Meals:

6 lb container of ground beef- $18.46
2 10 lb bags of frozen chicken breasts- $19.99 each
5 cartons of 18 eggs- $1.33 each
1 box of white rice- $5.94

$71.03

Cost Breakdown Per Meal:

2 Aldi’s take ‘n bake pizzas, Casear salad- $11.47

Crockpot Bacon Cheeseburger Soup- $9.37

Cajun Chicken Alfredo Pasta, Texas Toast- $7.64

Scrambled Eggs & Fried Rice- $1.41

Chicken Parmesan Bake- $9.61

Tater Tot Breakfast Casserole- $6.22

Total Cost for Week 5 Meals: $45.72 (average of $7.62 per meal)

postsig1a



Large Family Weekly Meal Plan {Week Four}

Meal Plan1

Week Four Meal Plan:

Saturday- Chicken Tenders & Fries; Corn

Sunday- Crockpot Hearty Vegetable Soup

soup1a

Monday- Scrambled Eggs & Fried Rice

Tuesday- Crockpot Chicken & Stuffing

CCS1a

Wednesday- Sausage & Rigatoni Pasta

Thursday- Crockpot Chicken Taco Burrito Bowls

IMG_8592

Friday- Football Friday (Find your own dinner night)

Grocery Lists:

Aldi-

1 can mixed vegetables- $0.46
1 can diced tomatoes- $0.46
1 can beef broth- $0.48
2 boxes cornbread stuffing- $0.89 each
1 jar spaghetti sauce- $0.99
1 taco seasoning packet- $0.35

$4.52

Walmart-

1 bag frozen french fries- $1.68
1 lb ground beef- $2.96
1 can corn- $0.40
1 can sliced carrots- $0.50
1 can diced potatoes- $0.50
1 can tomatoes & okra- $0.82
2 cans cream of chicken soup- $0.50
1 bag frozen green beans- $0.98
1 lb sausage link- $2.08
1 box rigatoni pasta- $1.00
1 jar chunky salsa- $1.62
1 can black beans- $0.57

$14.11

Notes:

*I buy two 10lb bags of frozen chicken breasts at Sam’s Club. The cost per dinner works out to be $1.67. 

*I buy rice in bulk from Sam’s Club once a month. The cost per dinner works out to be $0.45.

*I don’t include the cost of staples that I keep on hand such as oil, spices, milk, soy sauce, etc.

*There are quite a few items I buy at Sam’s Club that will be used all month long- like sour cream and shredded cheese- so I don’t include them in my cost per meal breakdown but I do include them in my overall budget. 

Cost Breakdown Per Meal:

Chicken Tenders; French Fries; Corn- $9.65

Crockpot Hearty Vegetable Soup- $6.58

Scrambled Eggs & Fried Rice- $1.41

Crockpot Chicken & Stuffing- $5.45

Sausage & Rigatoni Pasta- $4.07

Crockpot Chicken Taco Bowls- $5.64

Total Cost of Week 4 Meals: $32.80 (average of $5.47 per meal)

Total Monthly Grocery Costs For Dinners:

Walmart- $56.83

Aldi- $49.69

Sam’s Club- $58.59

$165.11

Recap- So my goal was to get my monthly grocery and household budget down under $800. It would be way too time consuming to break down every purchase I made this month at the 3 stores so I concentrated on sharing my meal plans. I kept all my receipts to add up and I came in at $801.46 for the month, only $1.46 over budget! Dang you, Aldi’s impulse purchase of pumpkin pie ice cream haha! I feel pretty good about my first month. I can’t wait to share the next month with you! 

postsig1a



Large Family Weekly Meal Plan {Week Three}

Meal Plan1

Week Three Meal Plan:

Saturday- Chicken Fried Rice

CFR1

Sunday- Crockpot Chicken Pot Pie Soup

CPPS1

 Monday- BBQ Chicken Sliders; French Fries; Corn

Tuesday- Biscuits & Sausage Gravy

Wednesday- Cheesy Chicken Divan

CCD1a

Thursday- Chicken Cordon Bleu Pasta Bake; Corn

CCB1

Friday- Football Friday (Find your own dinner night)

 Grocery Lists:

Aldi-
2 cans refrigerated biscuits- $0.99 each
1 can cream of celery soup- $0.49
2 cans cream of chicken soup- $0.49 each
1 box (32oz) chicken broth- $1.19
1 bottle BBQ sauce- $0.99
1 box chicken stuffing- $0.89
1 bag shredded sharp cheddar cheese- $1.98
2 jars Alfredo sauce- $1.69 each
1 box ready to cook bacon- $2.46
1 bag shredded swiss cheese- $1.99

$16.33

Walmart-
2 packets Pioneer gravy mix- $0.88 each
1 lb breakfast sausage- $2.08
1 bag frozen mixed vegetables- $1.00
1 can diced potatoes- $0.50
1 bag slider rolls- $1.84
1 bag frozen french fries- $1.68
Bag of frozen peas and carrots- $0.92
Carton of 18 eggs- $0.96 (half saved for a second meal)
1 box pasta noodles- $0.99

$11.73

Notes:
*I buy two 10lb bags of frozen chicken breasts at Sam’s Club. The cost per dinner works out to be $1.67. 

*I buy rice in bulk from Sam’s Club once a month. The cost per dinner works out to be $0.45.

*I don’t include the cost of staples that I keep on hand such as oil, spices, milk, soy sauce, etc.

*There are quite a few items I buy at Sam’s Club that will be used all month long- like sour cream and shredded cheese- so I don’t include them in my cost per meal breakdown but I do include them in my overall budget. 

*Frozen chicken, frozen corn, sour cream, and shredded mexican cheese were included in week One’s cost breakdown. 

Cost Breakdown Per Meal:

Chicken Fried Rice- $3.07

Chicken Pot Pie Soup- $5.36

BBQ Chicken Sliders, French Fries, Corn- $7.16

Biscuits & Sausage Gravy- $5.82

Cheesy Chicken Divan- $6.43

Chicken cordon Bleu pasta bake, corn- $9.53

Total Cost for Week 3 Meals: $37.37 (average of $6.23 per meal)

postsig1a