web analytics

Easy Chicken Parmesan Bake

One of my favorite meals is Chicken Parmesan. Unfortunately I rarely have time to make it from scratch. So I decided to make it into a casserole bake instead. My kids loved it so much. They actually preferred this version to my homemade from scratch real Chicken Parmesan! And this took less than 30 minutes! 

IMG_3902

Ingredients:
2 cups chicken, cooked and shredded
1 box penne pasta, cooked
1 jar (24-28oz) spaghetti sauce
2 cups shredded mozzarella cheese
1 cup shredded Parmesan cheese
1 cup Italian breadcrumbs

Directions:
1. Combine pasta, sauce, chicken, and 1 cup of mozzarella cheese in baking dish sprayed with cooking spray.
2. Spread remaining mozzarella cheese over top.
3. Sprinkle breadcrumbs over cheese.
4. Top with Parmesan cheese.
5. Bake at 350 for 20 minutes.

I served this with a side salad and garlic bread and my whole family was happy and full. This is one dinner that’s definitely going on my monthly rotation.

postsig1a



Large Family Weekly Meal Plan {Week Four}

Meal Plan1

Week Four Meal Plan:

Saturday- Chicken Tenders & Fries; Corn

Sunday- Crockpot Hearty Vegetable Soup

soup1a

Monday- Scrambled Eggs & Fried Rice

Tuesday- Crockpot Chicken & Stuffing

CCS1a

Wednesday- Sausage & Rigatoni Pasta

Thursday- Crockpot Chicken Taco Burrito Bowls

IMG_8592

Friday- Football Friday (Find your own dinner night)

Grocery Lists:

Aldi-

1 can mixed vegetables- $0.46
1 can diced tomatoes- $0.46
1 can beef broth- $0.48
2 boxes cornbread stuffing- $0.89 each
1 jar spaghetti sauce- $0.99
1 taco seasoning packet- $0.35

$4.52

Walmart-

1 bag frozen french fries- $1.68
1 lb ground beef- $2.96
1 can corn- $0.40
1 can sliced carrots- $0.50
1 can diced potatoes- $0.50
1 can tomatoes & okra- $0.82
2 cans cream of chicken soup- $0.50
1 bag frozen green beans- $0.98
1 lb sausage link- $2.08
1 box rigatoni pasta- $1.00
1 jar chunky salsa- $1.62
1 can black beans- $0.57

$14.11

Notes:

*I buy two 10lb bags of frozen chicken breasts at Sam’s Club. The cost per dinner works out to be $1.67. 

*I buy rice in bulk from Sam’s Club once a month. The cost per dinner works out to be $0.45.

*I don’t include the cost of staples that I keep on hand such as oil, spices, milk, soy sauce, etc.

*There are quite a few items I buy at Sam’s Club that will be used all month long- like sour cream and shredded cheese- so I don’t include them in my cost per meal breakdown but I do include them in my overall budget. 

Cost Breakdown Per Meal:

Chicken Tenders; French Fries; Corn- $9.65

Crockpot Hearty Vegetable Soup- $6.58

Scrambled Eggs & Fried Rice- $1.41

Crockpot Chicken & Stuffing- $5.45

Sausage & Rigatoni Pasta- $4.07

Crockpot Chicken Taco Bowls- $5.64

Total Cost of Week 4 Meals: $32.80 (average of $5.47 per meal)

Total Monthly Grocery Costs For Dinners:

Walmart- $56.83

Aldi- $49.69

Sam’s Club- $58.59

$165.11

Recap- So my goal was to get my monthly grocery and household budget down under $800. It would be way too time consuming to break down every purchase I made this month at the 3 stores so I concentrated on sharing my meal plans. I kept all my receipts to add up and I came in at $801.46 for the month, only $1.46 over budget! Dang you, Aldi’s impulse purchase of pumpkin pie ice cream haha! I feel pretty good about my first month. I can’t wait to share the next month with you! 

postsig1a



Large Family Weekly Meal Plan {Week Three}

Meal Plan1

Week Three Meal Plan:

Saturday- Chicken Fried Rice

CFR1

Sunday- Crockpot Chicken Pot Pie Soup

CPPS1

 Monday- BBQ Chicken Sliders; French Fries; Corn

Tuesday- Biscuits & Sausage Gravy

Wednesday- Cheesy Chicken Divan

CCD1a

Thursday- Chicken Cordon Bleu Pasta Bake; Corn

CCB1

Friday- Football Friday (Find your own dinner night)

 Grocery Lists:

Aldi-
2 cans refrigerated biscuits- $0.99 each
1 can cream of celery soup- $0.49
2 cans cream of chicken soup- $0.49 each
1 box (32oz) chicken broth- $1.19
1 bottle BBQ sauce- $0.99
1 box chicken stuffing- $0.89
1 bag shredded sharp cheddar cheese- $1.98
2 jars Alfredo sauce- $1.69 each
1 box ready to cook bacon- $2.46
1 bag shredded swiss cheese- $1.99

$16.33

Walmart-
2 packets Pioneer gravy mix- $0.88 each
1 lb breakfast sausage- $2.08
1 bag frozen mixed vegetables- $1.00
1 can diced potatoes- $0.50
1 bag slider rolls- $1.84
1 bag frozen french fries- $1.68
Bag of frozen peas and carrots- $0.92
Carton of 18 eggs- $0.96 (half saved for a second meal)
1 box pasta noodles- $0.99

$11.73

Notes:
*I buy two 10lb bags of frozen chicken breasts at Sam’s Club. The cost per dinner works out to be $1.67. 

*I buy rice in bulk from Sam’s Club once a month. The cost per dinner works out to be $0.45.

*I don’t include the cost of staples that I keep on hand such as oil, spices, milk, soy sauce, etc.

*There are quite a few items I buy at Sam’s Club that will be used all month long- like sour cream and shredded cheese- so I don’t include them in my cost per meal breakdown but I do include them in my overall budget. 

*Frozen chicken, frozen corn, sour cream, and shredded mexican cheese were included in week One’s cost breakdown. 

Cost Breakdown Per Meal:

Chicken Fried Rice- $3.07

Chicken Pot Pie Soup- $5.36

BBQ Chicken Sliders, French Fries, Corn- $7.16

Biscuits & Sausage Gravy- $5.82

Cheesy Chicken Divan- $6.43

Chicken cordon Bleu pasta bake, corn- $9.53

Total Cost for Week 3 Meals: $37.37 (average of $6.23 per meal)

postsig1a



Large Family Weekly Meal Plan {Week Two}

Meal Plan1

Week Two Meal Plan:

Saturday- Chicken Tenders; French Fries; corn

Sunday- Crockpot Loaded Baked Potato Soup; French bread

BPS1

Monday- Crockpot Chicken & Dumplings

CCD1a

Tuesday- Scrambled eggs with fried rice

Wednesday- Crockpot Chicken Soft Tacos

CST1a

Thursday- French Fried Onion Chicken Pasta

FFC1a

Friday- Football Friday (find your own dinner night)

Grocery Lists:

Aldi-
1 bag frozen shredded hashbrowns- $1.65
1 pkg cream cheese- $0.72
1 can refrigerated biscuits- $0.99
1 pkt taco seasoning- $0.35
1 can refried beans- $0.75
1 pack flour tortillas- $0.99
1 container refrigerated French Onion Dip- $1.29
1 pkg shredded Colby Jack cheese- $1.98

 $8.37

Walmart-
1 bag Frozen french fries- $1.68
5 cans chicken broth- $0.50 each
5 can cream of chicken soup- $0.50 each
1 box ready to heat precooked bacon- $2.49
1 loaf French bread- $1.00
1 bag frozen mixed vegetables- $1.00
Carton of 18 eggs- $0.96
1 jar chunky salsa- $1.62
1 bag shredded lettuce- $1.48
1 box pasta noodles- $1.00
1 bag french fried onions- $1.90

 $18.13

Notes:
*I buy two 10lb bags of frozen chicken breasts at Sam’s Club. The cost per dinner works out to be $1.67. 

*I buy rice in bulk from Sam’s Club once a month. The cost per dinner works out to be $0.45.

*I don’t include the cost of staples that I keep on hand such as oil, spices, milk, soy sauce, etc.

*There are quite a few items I buy at Sam’s Club that will be used all month long- like sour cream and shredded cheese- so I don’t include them in my cost per meal breakdown but I do include them in my overall budget. 

*Frozen chicken, frozen corn, sour cream, and shredded mexican cheese were included in last week’s cost breakdown. 

Sam’s Club Monthly Purchase for This Week’s Meals:

Box of Frozen Chicken Tenders- $13.98 (will get 2 meals out of one box)

$13.98

Cost Breakdown Per Meal:

Chicken Tenders; French Fries; corn- $9.65

Crockpot Loaded Baked Potato Soup; French bread- $8.00

Crockpot Chicken & Dumplings- $7.33

Scrambled eggs with fried rice- $1.41

Crockpot Chicken Soft Tacos- $6.86

French Fried Onion Chicken Pasta- $8.86

Total Cost for Week 2 Meals: $42.11 (average of $7.01 per meal)

postsig1a



Large Family Weekly Meal Plan {Week One}

Meal Plan1

Week One Meal Plan:

Saturday- Aldi take out pizzas; caesar side salad

Sunday- Crockpot Chicken Taco Chili

CTC1

Monday- Alfredo pasta with diced ham; broccoli; texas toast

Tuesday- Chicken Fried Rice

CFR1

Wednesday- Biscuits and sausage gravy

Thursday- Crockpot Orange Chicken & rice with peppers

Friday- Football Friday (find your own dinner night)

Grocery Lists:

Aldi-

2 Aldi’s take home pizzas- $4.99 each
caesar salad kit- $1.49
1 can tomato sauce- $0.25
1 can diced tomatoes- $0.46
1 packet taco seasoning- $0.35
2 jars Alfredo sauce- $1.69 each
Box of Texas Toast- $1.59
2 tubes refrigerated biscuits- $0.99 each
1 bottle BBQ sauce- $0.99

$20.47

Walmart-
1 can black beans- $0.57
1 can kidney beans- $0.57
Box of pasta noodles- $1.00
Diced Ham- $2.08 (half saved for a second meal)
Bag of frozen peas and carrots- $0.92
Carton of 18 eggs- $0.96 (half saved for a second meal)
2 packets Pioneer gravy mix- $0.88 each
1 lb breakfast sausage- $2.08
1 jar orange marmalade- $1.84
1 bag frozen stir fry peppers and onions- $1.96

$12.86

Notes: 

*I buy two 10lb bags of frozen chicken breasts at Sam’s Club. The cost per dinner works out to be $1.67. 

*I buy rice in bulk from Sam’s Club once a month. The cost per dinner works out to be $0.45.

*I don’t include the cost of staples that I keep on hand such as oil, spices, milk, soy sauce, etc.

*There are quite a few items I buy at Sam’s Club that will be used all month long- like sour cream and shredded cheese- so I don’t include them in my cost per meal breakdown but I do include them in my overall budget. 

Sam’s Club Monthly Purchase for This Week’s Meals:

10 lb bag frozen chicken breasts- $19.99
Tub of sour cream- $6.48
Shredded Mexican Cheese- $6.98
Bag of frozen broccoli- $5.58
Bag of frozen corn- $5.58

$44.61

Cost breakdown per meal:

2 Aldi take home pizzas; caesar salad- $11.47

Crockpot Chicken Taco Chili- $4.80

Alfredo pasta with diced ham; broccoli; texas toast- $8.13

Chicken Fried Rice- $3.07

Biscuits and sausage gravy- $5.82

Crockpot Orange Chicken & rice with peppers- $6.91

Total Cost for Week 1 Meals: $40.20 (average of $6.70 per meal)

postsig1a